Wiedza naukowa zaprezentowana podczas konferencji zostanie połączona z doświadczeniem zaproszonych do wydarzenia praktyków, jak np. trenerów umiejętności międzykulturowych czy
bibliotekarzy i nauczycieli pracujących już z mniejszościami narodowymi w bibliotekach.
Cennym elementem całego przedsięwzięcia jest jego aspekt międzynarodowy. W ostatnich latach Polska stała się najważniejszym krajem docelowym dla migrantów i uchodźców z krajów wschodnich, co przekłada się na silną potrzebę poznania metod pracy z takim użytkownikiem w bibliotece, zarówno szkolnej, jak i miejskiej czy uniwersyteckiej. Wyższa Szkoła Gospodarki, wykorzystując istniejące od lat kontakty z uniwersytetami z Europy Wschodniej i Azji, zapraszając naukowców oraz biblioteki i bibliotekarzy tych uniwersytetów do współpracy, czyni projekt jeszcze bardziej atrakcyjny i autentyczny. Dzięki wymiarowi międzynarodowemu, jesteśmy w stanie pokazać jak funkcjonuje czytelnik i użytkownik biblioteki w kraju swojego pochodzenia, do jakich metod pracy jest przyzwyczajony, co czyta i jakie ma oczekiwania wobec biblioteki. Taki ogląd sytuacji ułatwi bibliotekarzom i nauczycielom w Polsce zrozumienie czytelników ze wschodu i dostosowanie metod pracy także pod takich użytkowników biblioteki.
Dzięki nawiązaniu współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzka w Bydgoszczy, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich i Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich zapewniamy dotarcie z projektem do zainteresowanych grup odbiorców – pracowników bibliotek szkolnych, miejskich i wojewódzkich.
Sercem projektu jest trzydniowa, hybrydowa konferencja w języku polsko-rosyjskim z tłumaczeniem symultanicznym wraz z warsztatami interdyscyplinarnymi dla bibliotekarzy oraz nauczycieli-bibliotekarzy poświęcona tematyce wielokulturowości w bibliotece. Organizacja konferencji w formule hybrydowej połączy w sobie spotkanie uczestników biorących udział w wydarzeniu w miejscu jego organizacji, z udziałem on-line uczestników znajdujących się w innym miejscu w Polsce i na świecie. Prowadzenie wydarzenia w trybie hybrydowym umożliwia uczestnictwo większej grupie odbiorców niż jest w stanie pomieścić sala konferencyjna, oraz daje szanse wzięcia udziału osobom, które z różnych powodów mają problem z dojazdem czy też gości z zaproszonych bibliotek Europy Wschodniej i Azji.
Pełny program konferencji pojawi się wkrótce.